Liofilizowana żywność długoterminowa

Coraz więcej osób interesuje się survivalem oraz tematyką przetrwania daleko od cywilizacji w razie niebezpieczeństwa, zaginięcia oraz wybuchu wojny. Istnieje kilka zasad, których trzeba przestrzegać w ekstremalnych sytuacjach, które można napotkać podczas samotnych, kilkudniowych wypraw survivalowych. Jedną z nich jest zaopatrzenie się we właściwy prowiant. Jedzenie musi być odpowiednio spakowane i zabezpieczone, w przeciwnym razie nie będzie można z niego skorzystać.

Żywność długoterminowa – podstawa wyposażenia

Szykując się na przygodę survivalową trzeba odpowiednio wcześnie zastanowić się nad kupieniem właściwego pożywienia. Najprostszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w specjalne racje żywnościowe, które posiadają wszystkie niezbędne do przeżycia składniki. Specjalizujące się w tego typu jedzeniu firmy, przygotowują zestawy, które zawierają konieczne ilości witamin, minerałów i składników odżywczych dostarczających energię do organizmu.

Konserwy oraz żywność liofilizowana

Żywność długoterminową odnajdzie się pod postacią konserw i zestawów produktów liofilizowanych. Konserwy są zazwyczaj mięsne lub ze specjalnie przygotowanymi warzywami. Coraz bardziej rozwija się asortyment żywności liofilizowanej. Kiedyś dostępne były tylko pojedyncze produkty jak marchewka czy truskawki. Obecnie żywność długoterminowa w tej postaci może występować pod postacią pełnowartościowych dań. Dania wystarczy zalać ciepłą wodą, poczekać aż porządnie napęcznieją i po kilku minutach są gotowe do spożycia. https://www.hobby4men.com/turystyka-i-survival/kuchnia-turystyczna/zywnosc-dlugoterminowa.html